Výsadba lesů, který vydrží místní horké podmínky a rychle dorůstá a je minimálně náročný na údržbu, zvýšení místní vlhkosti pro další výsadbu
Plántáže olivovníků, které jsou vysazované tak aby měli dostatek vláhy z rosy
vytvoření samostatného životaschopného biotopu, který zde vytvoří život pro místní živočichy. V pozdější fázi, výsadbu náročnějších ovocných stromů.
Od roku 2007 projekt fungoval převážně jako "ADOPCE", udělali jsme si zkušenosti přímo v terénu a pochopili, že je zapotřebí zprvu i zainvestovat infrastrukturu u zcela nových výsadbových stanovišť, ustát počáteční nedůvěru místních lidí, a to vše nedokáže pokrýt částka za jeden strom. Finančně ustát začátky než se dostaví výsledky v podobě zakořeněného stromu, řízené těžbě dřeva, turismu. Mentalita tamních lidí je ale poněkud volnější a když nad nimi není dohled, tak to trochu flákají. Ze 3 tisíc stromů jich tedy zůstalo 156. Ne všechny úhyny byly způsobeny nezodpovědností, přispěly k tomu i jiné faktory. Jako slaná spodní voda, nevyhovující zemina (písek), občas i rozbité čerpadlo atd... Většinu stromů také sdružení MIE z.s. vysázelo své pomocí, za soukromé peníze zakládajících členů. Proto chceme trochu pozměnit financování projektu a hlavně ho udržet nezávislým na každodenním zalévání stromů. Kromě možnosti adopce máte možnost přispět i na podporu vzniku určitého stanoviště do prvotních investic: čerpadla, oplocení (proti ovcím a velbloudům), samozávlahové potrubí, zařízení pro získávání vody ze vzdušné vlhkosti atd...
PODPOŘTE PROJEKT
Náklady na projekt a naše úsilí
Lednová výprava za výsadbou olivovníků
Vydal jsem se na měsíční výpravu na náš pozemek a podařilo se mi uskutečnit velmi důležité kroky k budoucímu rozvoji našeho projektu Po domluvě s panem Amorem, naším spolupracovníkem na olivovníkových stromech a zalévání všech stromů na pozemku, přijel bagr a prohloubil 350 jednometrových jamek pro sázení olivovníků Po zjištění na internetu a telefonické konzultaci, ve kterém zahradnictví nejlépe nakoupit 200 olivovníků, jsem se vydal do Medninu. Po náročném výběru a dohadování o cenách, a po domluvě s panem Tošilem, že bychom chtěli mít na pozemku Muzeum Olivovníků, jsme se rozhodli nakoupit tyto druhy olivovníků (75 Frigenento, 75 Koroneiki, 20 Arbosana, 20 Zalmati, 03 Manzani, 03 Ascolana, 04 Jarboui). Tady je odkaz na tuniské zahradnictví: Pépinière Mabrouka www.pepinieremabrouka.com/fr/14-olivier-a-huile 10. ledna 2024 byl den nákupu stromečků a 12. ledna byl historický den sázení a zalévání nových olivovníků Další velký krok, o kterém jsme dlouho uvažovali, je založení nové tunisko-české zemědělské firmy. Ve spolupráci s tuniskou účetní se nám podařilo připravit dokumenty, které budou podepsány během dubna 2024 Nejlepší úspěch: Podařilo se nám uzavřít pracovní dohodu se dvěma místními zemědělci. Pánové budou hospodařit na našem pozemku. My jim poskytujeme půdu, ubytování a vodu. Oni budou pěstovat zeleninu a zároveň se starat o ovocnou zahradu. Máte zájem se s námi vydat na výpravu do Tuniska? Hledáme vhodného spolupracovníka. Pro více informací nás kontaktujte na e-mailu: organizator@mie.cz
Nová studna je hodně hluboká hluboká
Velmi nás těší, že můžeme oznámit. Od podzimu začneme vysazovat stromy na našem pozemku. Máme k dispozici pozemek o rozloze 5 ha, kde plánujeme vytvořit jedlý prales složený z subtropických rostlin. Hlavním cílem tohoto projektu je vytvoření biotopu lesa, který bude sloužit jako domov pro mnoho druhů rostlin a zvířat. Zároveň chceme, aby tento les poskytoval potraviny pro místní komunitu a návštěvníky. V současné době hledáme dobrovolníky, kteří by nám pomohli s tímto projektem. Pokud máte zájem strávit týden až 14 dní v přírodě a pomoci nám s péčí o rostliny, budeme velmi rádi. K dispozici bude dvoupokojová chata s terasou, wifi, vařič, solární dobijení mobilů, každý den francouzská bageta a jiné potraviny. Těšíme se na spolupráci s vámi na tomto vzrušujícím projektu.
Your browser does not support HTML5 video.
Měli tu čest hostit skupinu lidí s postižením, kteří byli doprovázeni psychiatrem panem Jarolímkem. Tato návštěva byla součástí našeho sociálního programu , který se zaměřuje na zkoumání vlivu podnebí na lidi trpící úzkostí. Naše snaha pochopit, jak naše okolní prostředí ovlivňuje naše duševní zdraví, je klíčová pro vytváření efektivních strategií pro podporu těch, kteří se potýkají s těmito výzvami. Tato iniciativa je součástí našeho širšího závazku podporovat duševní zdraví a pohodu v naší komunitě.
Zahájili jsme renovaci naší studny s hlavním zaměřením na úpravu původního vrtu na vodu. Tento proces byl nezbytný k zajištění bezpečného a spolehlivého zdroje vody pro naše zařízení. Tímto krokem jsme si připravili práci na další měsíc, která zahrnuje rozvod vody do vzdálené nádrže, která také vyžaduje údržbu. Pokud máte zájem se k nám přidat a pomoci nám s tímto projektem, stále hledáme nové a šikovné lidi. Projekt probíhá v Tunisu. Pro více informací nás kontaktujte na organizator@mie.cz.
V říjnu jsme provedli důležitou údržbu na naší nádrži na vodu. Abychom zajistili, že nádrž bude těsnit a voda se nebude ztrácet, aplikovaly jsme nový nátěr. Tento krok byl nezbytný pro zajištění efektivního a udržitelného zdroje vody pro náš projekt. Kromě toho jsme provedli rozsáhlé práce na vodovodním systému. Přivedli jsme vodu z vrtu vzdáleného 350 metrů a rozvedli jsme závlahový systém do vzdálenosti 200 metrů. Toto byl pouze začátek našeho plánu na rozšíření systému, který nyní zahrnuje běžnou hadici pro zavlažování. Díky těmto úpravám a péči pana Amora mají naše olivovníky a další stromky nyní dostatečnou závlahu a krásně rostou. Tato práce je klíčová pro úspěch našeho projektu výsadby stromů v Tunisu, Mie z.s.. Kromě toho jsme navezli spoustu materiálu pro stavbu střechy našeho domku. Tento domek bude sloužit jako útočiště před sluncem a také jako skladovací prostor pro materiál. Tato stavba je dalším důležitým krokem v našem projektu a poskytne nám potřebné zázemí pro naši práci. Naše snaha a práce na tomto projektu jsou důkazem našeho závazku vůči udržitelnosti a péči o životní prostředí. Jsme hrdí na to, co jsme dosud dosáhli a těšíme se na další pokrok v našem projektu výsadby stromů v Tunisu.
V listopadu jsme společně s místními dokončili hrubou stavbu druhé místnosti domu a opravili střechu původní místnosti. Vybagrovali jsme a pomocí pluhu vyorali v zemi rýhu na vedení vody v plastové hadici o průměru 40 mm z vrtu do první nádrže. V této hadici, která prochází olivovým sadem, jsme udělali několik připojení na tuto vodu pomocí hadice. Délka potrubí je cca 350 m. Pak jsme probourali nádrž na spodním okraji a vsadili sem výpust na hadici. Zjistili jsme, že nádrž protéká na více místech, tak jsme natřeli vnitřek speciálním nátěrem a dopadlo to dobře.
Pak jsme natáhli hadici do vybagrované rýhy směrem k domu přes pozemek budoucího jedlého pralesa, cca 300 m. Zase jsme udělali výstupy na připojení na hadici. Následně podél vodovodu jsme začali zasévat semínka různých subtropických rostlin z celého světa a k tomu i dali semínka datlí, arónie a pistácií, ale i z místního fíkovníku, granátových jablek, mandarinek a semínka dýní a hrachu. Prostě, když už každé toto místo zaléváme, tak ať z toho mixu něco vyroste. Kdyby se toho ujalo více, tak rozsadíme. Z králičího pletiva jsme udělali takovou ohrádku proti hlodavcům a postupně ke každému místu výsevu dáváme 6l plastovou PET lahev, kde na spodní straně jsme udělali malou díru a při uzavření lahve voda pomalu se vsákne do půdy u semínek. Ještě jsme stihli udělat základy domu na pozemku na Djerbě, který si koupil Samir a za své peníze vybudoval. Ještě jsme pomohli opravit agregát Amorovi, převezli do Zarzisu k opraváři a zpět. A pak jsme natankovali levný libyjský benzín do kanystrů a vyrazili směrem na trajekt u hlavního města Tunis. Benzín nám vydržel i na více jak polovinu cesty po Evropě.
V prosinci jsem se vydal na cestu za výsadbou semínek jedlých rostlin. Hned na letišti v Ruzyni mi zabavili powerbanku, která měla dobíjet i počítač. Naštěstí mi ponechali fotovoltaické panely. Musel jsem letět přes Paříž, protože v zimě už nelétají turistické přímé linky na Djerbu. Po příletu mě vyzvedl náš kamarád Rída. Nakoupil jsem zásoby jídla v Kerfuru a večer mě odvezl na pozemek. Zjistil jsem, že nám nikdo nic neukradl. Na místě byla i matrace, tak jsem si udělal postel z cihel a na ně jsem položil novou matraci. Z dalších cihel jsem si udělal kuchyň a posezení. Dveře ještě nebyly zabudované, tak jsem je jen přiložil na otvor a zapřel prknem. To samé jsem udělal s oknem. Další dny jsem okno i dveře zazdil. Vařil jsem si na ohni, nabíjel mobil fotovoltaickým panelem. Akorát zde není dobrý signál na internet přes telefon a nešel mi nabíjet počítač. Samir mi vše zařizoval z Čech, domluvil i stromky zadarmo od místní státní firmy. Takže jsme platili jen za dopravu. Vezlo se to dvěma dodávkami, něco málo přes 1000 stromů, většinou garzolíny a menší množství akácií. Máme nový plán na rozmístění aktivit na pozemku. Hlavně se zaměřujeme na vznik ohrady (cca 5 ha) pro zvířata. Mezi dalšími expozicemi jsme nechali vytvořit novou cestu, cca 1,5 km dlouhou. Podél cesty z obou stran jsme vysadili stromy. Také jsme vyměnili uschlé stromky z předešlé výsadby. Jinak ty, co se chytili (cca 20%), už se mají čile k světu.
Současný smysl výsadby neovocných stromů je vytvoření stínu na cestách. Pokračujeme v plánu, aby po obou stranách veřejné silnice vznikal les. To bude jednou vypadat zajímavě, když řidiči pojedou pustinou a najednou projedou lesem. Masivní výsadba jedlého a nejedlého pralesa nás teprve stále čeká a když už máme svoji vodu, je to více reálné. Dále jsem nechal zapustit do země u domu původní nádrž na vodu, která je už moc děravá. Zde bude sloužit jako septik a trativod z připravované výstavby WC a sprchy. Pak bagr nahrnul na zadní stěnu domu písek. Vznikla jakási polo zemljanka, která by měla dům více chránit před teplem. Za domem se vyrovnal terén, kde může vzniknout konstrukce. Přes ni přetáhneme stínovku a zde budeme množit své stromky na výsadbu. A poslední den před odletem jsem vybetonoval další část terasy u domu.
Výstavba druhé vodní nádrže
V tomto roce jsme se zaměřili na výstavbu druhé dešťové nádrže a výsadbu stromů na druhé straně silnice. S výsadbou nám pomohl náš soused Amor a jeho rodina. Snažili jsme se zde udělat oficiální pobočku MIE z.s., ale bylo nám řečeno, že to nejde a musíme zde založit novou neziskovou organizaci. Udělali jsme to a stále čekáme na rozhodnutí úřadů…
Výprava do Tuniska za stromečky
V Únoru jsme uspořádaly výpravu z ČR do Tuniska za stromečky. Bylo nás 5. Přes velké zdržení na letišti v Mnichově jsme dorazili na místo. Na pozemku jsme zjistili, že místní zemědělský úřad nám okolo celého pozemku (30ha) udělal hráz z písku a na to udělal plot. Moc děkujeme. Hned jsme toho využili a do stínu jsme zasadili naše osvědčené akácie a zalili z funkční nádrže na dešťovou vodu. Je to perfektní, když máme svojí vodu a obrovský poklad v takové krajině . Jak již jsem asi někde psal ve studni je mírně slaná voda a nedá se s ní zalévat některé rostliny. Ale je to výzva k dalším ekologickým projektům jak odsolit tuto vodu a použít k tvorbě místního biotopu lesa. Společně jsme zasadili asi 100 stromků. Zatím nemáme vyřešenou kvalitní péči o stromky po výsadbě. My musíme odletět a nesehnali jsme někoho, který by spolehlivě pomáhal je zalévat ....
I jinde ve světě jsou "lidé", kteří si neváží práce jiných. Takto zničený přístřešek s posezením
První oliva vypěstovaná na našem pozemku. Velký dík panu Amorovi, že to dokázal
Nekvalitně vyrobené větrné čerpadlo, které nevydrželo místní vítr. Nejde vše hladce
I jinde ve světě jsou "lidé", kteří se neváží práce jiných. Takto zničený přístřešek s posezením
Projekt začíná být viditelný i ze satelitní mapy
Postupně se pozemek víc zelená než okolní příroda. Místní obyvatel pan Amor před několika lety přišel s návrhem, že zasadí na našem pozemku olivový sad, bude se o něj starat a až povyroste, přenecháme mu polovinu sadu i s pozemkem a druhá polovina sadu bude naše. Nyní jsou už patrné i tyto stromy. Od místní státní organizace jsme nedostali proplaceno vybudování nádrže na dešťovou vodu dle původní dohody, že jsme nedodrželi rozměry nádrže, ale za to nám stát vytvořil val z písku kolem dokola našeho pozemku. Nic jsme nevěděli, přijeli jsme a už to tady bylo. Děkujeme neznámým dobrým lidem ve státní správě. Pevně věříme, že projekt doděláme a jednou stromy budou poskytovat stín kolem jedoucím... Naším cílem je nyní výsadba stromů i kolem silnice z obou stran a docílit, aby auta jedoucí po vyprahlé silnici, najednou projely lesem. Je to hudba budoucnosti, ale doufejme, že naše děti a jejich vrstevníci se toho dožijí a pochopí, jak bychom se měli k přírodě chovat...
Vice než desetiletý výzkum
Letos jsme dokončovali práce kolem dešťové nádrže a zahájili přípravu druhé nádrže na protilehlé stráni. Zakončili jsme víc jak desetiletý výzkum toho, které stromy jsou vhodné pro tuto oblast. Hlavní podmínky jsme kladli tyto: strom se musí dobře ujmout, být co nejdříve samostatný, rychle růst, musí žít v symbióze s ostatními rostlinami, tj. nechovat se agresivně k jiným rostlinám.Jednoznačně nám jako prvotní strom vhodný pro výsadbu vyšla Akácie. Také jsme dolaďovali efektivní způsob zavlažování. Po těchto zkušenostech jsme zahájili přípravu na vytvoření několika nových lokalit lesních biotopů v Jižním Tunisku. Na tento projekt + na další 3 lokality mimo náš výzkumný pozemek si vyděláváme vedlejší činností spolku MIE, z.s. V ČR a to zejména prodejem výpěstků ze své ekologické farmy, prodejem drůbeže, provozováním autokina. Dále prodejem novin, ale i obsluhou WC na místních trzích v Ředhošti. Připravujeme oslovení firem a institucí, které by finančně podpořily vznik a rozvoj nových lesních biotopů. Veškeré tyto prostředky půjdou na potřebu daného lesa a podporu místních obyvatel, kteří nám budou pomáhat v projektu. Dalším naším záměrem je poskytnout stávající chatku na pozemku jednomu, či partě nadšenců z ČR, kteří by pomohli koordinovat činnost místních pomocníků a sami přiložili ruku k dílu: rozpěstování stromků, sázení, zalévání, oplocení a v neposlední řadě fotografická dokumentace celého projektu.
Izolace nádrže
Dodělali jsme vnitřní izolaci nádrže na dešťovou vodu. Udělali hráze ve tvaru "V" z kopce dolů, směrem ke vpusti do nádrže. Je to z důvodů prudkých dešťů, když už zaprší, aby voda směřovala do nádrže. Během roku proběhla výsadba nových stromků a jejich výměna. Hráz, která byla vystavěna v roce 2016 se osvědčila. Zadržuje protékající vodu po deštích. Voda se zde pomalu vsakuje, vytváří vlhčí mikroklima a spodní vláhu pro stromky. Pan Amor zasel hrách a jiné rostliny, kterým se zde daří. A tak se tato půda dá úspěšně využít, než vzrostou stromy. Výhodou je, že pan Amor dohlédne na to, aby zde sousedi nepásli ovce a velbloudy. Závěrem roku 2018 plánujeme výsadbu dalších stromů tak, aby zde vznikl malý les.
Zásoba vody
Mmístní dostavěli nádrž a čeká se na zpětné získání dotací abychom mohli začít s druhou nádrží na protější straně. Udělali jsme zde hráz přes údolí, kudy občas protéká potok. Pokud zaprší voda se zde déle drží a vsakuje okolo naší studny do podzemí.Stromky rostou i bez zalévání sice né tak intenzivně, ale musí si zvykat na drsnou přírodu.
Velké změny
Letos jsme na pozemku udělali velké změny. Pronajali jsme několik hektarů místním lidem na pěstování olivovníků. Jedním z nich je i pan Amor, který nám již několik let vozí vodu na zalévání v cisterně za traktorem. Navázali jsme s místními již vřelejší kontakty, přeci jenom jsme zde již 8 let. Škoda, že voda v naší studní je slanější, to by tady již bylo jak v rajské zahradě. Zde Stačí pouze voda a vše roste.
Ujal se
Náš první a nejvyšší strom, tento strom je jedním z mála, které přežily, kvůli nedostatku financí na zahradníka, který by o ně pečoval. (původně vysázeno několik tisíc stromů). Stromy se musí pravidelně zalévat, než dosáhnou na spodní vodu. Tento je je již samostatný, zalévat není potřeba, a postupně se do jejich stínu stahují drobná zvířátka - ptáci, brouci, pískomilové... a o to nám jde, vytovřit zde život 🙂
DOŠLO ZDE KE ZNIČENÍ ALTÁNU, DŮVOD ?
I zde se popsala revoluce a krize. Stromkům co se uchytily se naštěstí nic nestalo. Jen u dvou je nalomená větev, asi od nějakého zbloudilého velblouda.
Začátek projektu - TUNIS ADOPCE STROMŮ
Rok 2007 Začátek projektu - TUNIS ADOPCE STROMŮ Jeho hlavím cílem je zalesňování pouště, se současným vytvořením biotopů a udržení vody v oblasti a tím i života. Pozemek se nachází za obcí Khafsalah směrem na Tataouine v Tunisku. ODKAZ NA MAPU
Počáteční investice do projektu byla 1 000 000,-Kč (nákup pozemku, výstavba, studny, chaty, nádrže na dešťovou vodu, závlahový systém, větrné čerpadlo na vodu, altány k silnici, WC pro zákazníky, plat hlídače a spoustu dalších i drobných investic). Snažíme se vytvořit tímto zázemí pro vlastní adopci stromů a hlavně zde provádíme výzkum vhodnosti stromů a technologií pro další stanoviště. Většinu jsme táhli z vlastních zdrojů. Našlo se i několik lidí z našeho okolí, kteří si adoptovali strom, nebo nám pomohli svojí činností s tím, že vše bylo ve fázi výzkumu. Nyní si troufáme tvrdit, že jsme připraveni na zájemce o přímou adopci stromů a zajistit jim za jejich peníze jistotu pro jejich stromeček. Nejdůležitější je nyní sehnat plat na jednoho místního člověka, aby si své práce vážil a kvalitně nás zastupoval, i když zde nejsme. Zhruba 10 -15.000,- Kč měsíčně. Nejde očekávat od lidí, kteří se snaží každý den v tvrdých podmínkách uživit svou rodinu, aby měli ekologické myšlení a pomáhali zdarma z přesvědčení. Další je nákup vody, různé přípravné práce, odhadem by to bylo asi 10.000,- Kč měsíčně. Vysadili jsme zde několik tisíc stromů a roste nám jich cca 50 kusů. Je to dané tím, že zde byla a je velká krize, jeden čas nebylo i bezpečno sem jezdit, když byla revoluce v této zemi a hodně stromů a vybavení vzalo za své, ale máme výsledky, víme, které stromy pěstovat nejdříve a již máme technické zázemí ...
created with